Prireditve za odrasle – Čajanke

Domov / Prireditve za odrasle – Čajanke

Retro računalništvo
24. 2. 2026, med 10. in 14. uro.
Vabljeni k obujanju računalniških spominov in spoznavanju digitalne dediščine.

V Mali galeriji Doma kulture bodo zbiralci pod imenom Retrocomp.si razstavljali stare računalnike, igralne konzole, knjige, revije in programsko opremo.
‼️Možno bo ⌨️igranje igric🖱, urejanje besedil na računalniku ZX Spectrum s programom Ines, tiskanje z igličnim tiskalnikom, videorekorder pa bo predvajal računalniški tečaj Mentor o računalniku iz leta 1990.

Primerno za OTROKE (za risanje od 12. leta, za programiranje od 15. leta) in ODRASLE.

Udeležba je brezplačna.

Info.: Splošna knjižnica Slovenske Konjice


Predstavitev monografije Sisi – nerazumljena cesarica in predavanje
dr. Gregorja Antoličiča

10. MAREC, 18.00
Velika galerija Doma kulture Slovenske Konjice

Dr. Gregor Antoličič je zgodovinar, sodelavec Zgodovinskega inštituta Milka Kosa ZRC SAZU in predavatelj na oddelku za zgodovino Filozofske fakultete Univerze v Mariboru.Dr. Gregor Antoličič je napisal prvo slovensko biografijo znamenite cesarice Sisi. Na predavanju nam bo predstavil življenjsko pot avstrijske cesarice in poskušal odgovoriti tudi na vprašanji, kakšen odnos je Sisi imela do Slovencev in kako so Slovenci gledali nanjo.

Udeležba je brezplačna.
Organizatorica: Splošna knjižnica Slovenske Konjice.


POGOVORNI VEČER
dr. Anita Celinić

20. MAREC, 18.00
Velika galerija Doma kulture Slovenske Konjice

Na pogovornem večeru bomo gostili dr. Anito Celinić, priznano kroatistko in dialektologinjo z Inštituta za hrvaški jezik in jezikoslovje v Zagrebu. Dr. Celinić že nekaj let raziskuje hrvaška narečja, predvsem kajkavsko narečje.

Dogodek bo ponudil tudi medjezikovni in medkulturni pogled na narečja, ki se srečujejo na stičišču slovenskega in hrvaškega jezikovnega prostora, ter razkril zanimive jezikovne stike in razlikovanja med obema jezikovnima tradicijama.

Udeležba je brezplačna.
Organizatorica: Splošna knjižnica Slovenske Konjice.


Predavanje
Dominik Škrinjar, dr. med.
Prehrana za zdravo kožo – resnica in miti

2. april, 18.00
Velika galerija Doma kulture Slovenske Konjice

Predavanje bo osredinjeno na pomen antioksidantov, maščobnih kislin in vitaminov za kožo ter vpliv prehrane na akne, staranje kože in druge vnetne dermatoze. Obravnavane bodo tudi najpogostejše zmote o prehrani in koži, na primer trditve, da čokolada povzroča akne. Posebna pozornost bo namenjena pomenu dodajanja vitamina D ter vlogi uravnotežene prehrane in prehranskih dopolnil pri zdravju kože.

Udeležba je brezplačna.
Organizatorica: Splošna knjižnica Slovenske Konjice.


Predstavitev knjige
Tomaž Mihelič
33: To ni še ena knjiga o Caminu

10. APRIL, 18.00
DOM KULTURE LOČE

Tomaž Mihelič, modni agent, diplomirani delovni terapevt in novinar, je v knjigi 33: To ni še ena knjiga o Caminu svoje popotovanje po tej romarski poti prikazal na sproščen in humoren način, vendarle pa prevzel vse pomembne vidike te izkušnje. V delu so opisana razmišljanja o življenju, premagovanju strahov ter izkušnje drugih popotnikov, ki jih je Mihelič srečeval na poti.
Pogovor z avtorjem bo vodila Maja Furman.
Udeležba je brezplačna.

Organizatorica: Splošna knjižnica Slovenske Konjice.

Srečko Kosovel: med tišino in krikom

21. april, 2026, 19.00
Železniška postaja Zreče

Srečko Kosovel ni bil le pesnik Krasa, temveč mislec in vizionar, ki je presegel prostor in čas. Njegovi stihi še danes odmevajo v tišini in kričijo po resnici.
Vabimo vas na večer, kjer bomo skozi interpretacije dijakov prisluhnili zvenu Kosovelove besede, v okviru okrogle mize pa z gosti odpirali vprašanja o tem, kaj nam njegova misel pomeni danes.
Udeležba je brezplačna.
Organizatorji:
Splošna knjižnica Slovenske Konjice – enota Zreče,
Šolski center Slovenske Konjice – Zreče in
MKUD Kladivo 11.
Skoči na vsebino